facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Akcja „USiołek wraca do domu” nadal trwa

Do 23 maja 2013 r. trwa akcja pt. „USiołek wraca do domu”, polegająca na zbiórce funduszy, które umożliwią wybudowanie studni wody pitnej na terenie Somalii lub Sudanu Południowego.

Społeczność akademicka Uniwersytetu Śląskiego liczy ponad 40 000 osób. Jeśli każdy z nas wrzuci do skarbonki 2 złote, to uzbieramy kwotę umożliwiającą przeprowadzenie kompletnej inwestycji budowy studni. Pozwoli to także umieścić pamiątkową tablicę z nazwą i logotypem Uniwersytetu Śląskiego na wybudowanym obiekcie.

Puszki, do których można wrzucać datki, są usytuowane na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego – główna skarbonka jest umieszczona w rektoracie uczelni, mniejsze – na poszczególnych wydziałach:
• na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziale Artystycznym,
• Wydziale Nauk o Ziemi,
• Wydziale Filologicznym w Sosnowcu,
• Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach,
• Szkole Zarządzania,
• Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku.

Zbiórka organizowana jest przez wspólnie z Samorządem Studenckim UŚ oraz Polską Akcją Humanitarną (PAH).

Jak dotąd najwięcej funduszy zebrała społeczność Wydziału Filologicznego. 13 maja 2013 r. o godz. 11.00 zawartość puszki wydziałowej zostanie przekazana do zbiorczej puszki znajdującej się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego..

ONZ ogłosiło rok 2013 Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. W związku z tym Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach włączyło się w działania na rzecz zrozumienia problematyki niedoboru czystej wody, zarówno w aspekcie krajowym, jak i światowym. Cykliczne spotkania organizowane przez CSCS, w ramach zajęć „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”, poświęcone są tematyce wodnej, w tym m.in. problemom braku wody w różnych regionach świata.

Zbiorka funduszy przebiega pod hasłem „USiołek wraca do domu”. USiołek, to nie tylko maskotka Uniwersytetu Śląskiego, ale również podopieczny uczelni – osiołek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Osioł domowy (Equus asinus) wywodzi się z Afryki, z dziko żyjących gatunków osłów zamieszkujących m.in. pustynne i półpustynne obszary Półwyspu Somalijskiego – miejsca aktywnej działalności PAH. Stąd hasło wiodące zbiórki „USiołek wraca do domu”, w domyśle – przynosząc mieszkańcom tych terenów środki na wybudowanie ujęcia wody pitnej.
 

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.