VI edycja warsztatów „Zawód: tłumacz – projekt: tłumaczenie”

20 maja 2014 roku już po raz szósty w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki zorganizowane zostaną warsztaty pt. „Zawód: tłumacz”. Ich głównym celem jest zapoznanie studentów z realiami rynku tłumaczeń w Polsce oraz zwrócenie uwagi na konieczność rozwijania określonych umiejętności i kompetencji. Co roku do udziału w warsztatach zapraszani są doświadczeni tłumacze, wybitni specjaliści, przedstawiciele organizacji zawodowych oraz osoby związane z branżą tłumaczeniową.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów będzie tłumaczenie jako projekt grupowy. Do współpracy zaproszono przedstawicieli dwóch międzynarodowych korporacji: IBM i Lionbridge, którzy pokażą, jak wygląda koordynacja dużych, wielojęzycznych projektów tłumaczeniowych. Podzielą się nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również spróbują określić profil poszukiwanego na rynku tłumacza.

Nowością tegorocznej edycji są warsztaty w laboratoriach komputerowych prowadzone przez specjalistów z firmy Lionbrigde – Katarzynę Sulej-Chhugani i Magdalenę Kijowską. Zajęcia z wykorzystaniem gry symulacyjnej rozwijającej kompetencje zarządzania sobą w czasie i współdziałania w zespole pod presją czasu, pokażą, jak ekscytująca może być praca nad tłumaczeniem. Podczas spotkania Łukasz Zwoliński zaprezentuje, w jaki sposób platforma Translation Workspace może ułatwić pracę nad tłumaczeniem i redakcją tekstów. Warsztaty Lionbridge są skierowane przede wszystkim do studentów trzeciego roku oraz studiów magisterskich uzupełniających specjalności tłumaczeniowej.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w warsztatach powinni zgłosić się pisząc na adres: zawod.tlumacz@us.edu.pl. Należy podać imię i nazwisko, rok, kierunek studiów oraz godzinę i tytuł warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program warsztatów