Zwykli ludzie i ich niezwykłe Oświęcimskie historie

Czas trwania: 90 minut

Dla kogo przeznaczone: uczniowie 1, 2 i 3 klasy szkoły ponadgimnazjalnej

Liczba uczniów, którzy mogą uczestniczyć w zajęciach: brak limitu

Opis warsztatów: W czasie zajęć uczniowie poznają historie Byłych Więźniów KL Auschwitz-Birkenau – zarówno osób znanych z mediów, ze świata polityki i sztuki, jak i zwyczajnych ludzi, których łączy to, iż w pewnym momencie swojego życia zostali więźniami największego obozu zagłady czasów II wojny światowej. Celem zajęć jest opowiedzenie ich przeżyć obozowych – przyjaźni i nienawiści, niezwykłej odwagi, dramatycznych wyborów, a nieraz także zwyczajnego zbiegu pomyślnych okoliczności – dzięki którym udało im się przetrwać, ale też ukazanie ich powojennych losów. Treść wykładu oparta została w całości na pośrednich (poprzez literaturę wspomnieniową) oraz bezpośrednich spotkaniach (rozmowach i wywiadach) z Byłymi Więźniami – jest więc to historia oderwana od opracowań historycznych, głęboko zanurzona w przeżyciach ludzkich, opowiedziana słowami samych Ocalonych. Pośrednio celem zajęć jest budowanie pozytywnych postaw wobec osób starszych – ukazanie ich jako bohaterów, świadków historii, nosicieli niezwykłych doświadczeń i wiedzy, do której warto próbować dotrzeć, póki jeszcze nie odeszli ostatni z nich.

Warsztaty odbywają się: na terenie szkoły zapraszającej

Uwagi: Do zajęć wykorzystywany jest film oraz prezentacja multimedialna. Potrzebne są więc warunki do wyświetlenia tych materiałów, czyli: rzutnik, ekran (biała ściana), odpowiednio przestronna sala z możliwością zaciemnienia okien.

Prowadzący: Wanda Witek-Malicka