51. inauguracja roku akademickiego

W poniedziałek 1 października 2018 roku Uniwersytet Śląski zainauguruje pięćdziesiąty pierwszy rok akademicki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych. JM Rektor oraz Senat Uniwersytetu Śląskiego zapraszają społeczność akademicką do udziału w uroczystości.

Wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję internetową na stronie: youtu.be/GT32kD_aCcE.

W programie uroczystości przewidziano m.in. przemówienie inauguracyjne, które wygłosi JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, immatrykulację studentów i doktorantów, a także nadanie tytułów Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi z Wydziału Filologicznego, prof. zw. dr. hab. Romanowi Gerowi oraz prof. zw. dr hab. Alicji Ratusznej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

Podczas inauguracji wręczona zostanie także nagroda „Pro Scientia et Arte”, honorująca pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to ważne i zaszczytne wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno-przyrodnicze i techniczne – nagrodę w tym zakresie otrzyma prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, a także uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne – nagroda wręczona zostanie prof. zw. Krzysztofowi Zanussiemu z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, który wygłosi również wykład inauguracyjny pt. „Prawda w czasach post-prawdy, wiara w czasach niewiary”.

afisz