facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

3. Śląski Festiwal Nauki Katowice - rejestracja grup zorganizowanych

Jeśli jesteś nauczycielem/opiekunem/wychowawcą i chcesz zabrać na ŚFN swoich uczniów/podopiecznych/wychowanków, musisz zarejestrować swoja grupę, aby w ogóle wejść na teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Możesz zrobić to za pośrednictwem formularza, którzy znajdziesz TUTAJ. Do każdej grupy zorganizowanej zostanie przydzielony festiwalowy wolontariusz, który nakreśli po krótce plan przestrzeni festiwalowej i wskaże najważniejsze ogólnodostępne atrakcje.

Dzień z Uniwersytet Śląskim w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu

5 grudnia 2018 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu odbędzie się wydarzenie pn. „Akademicka Emilka”, czyli Dzień z Uniwersytet Śląskim.

W programie wydarzenia zaplanowano wykłady i warsztaty naukowe prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Śląskiego.

Przegląd Garażowych Wynalazków ponownie w programie 3. ŚFN KATOWICE

Już w styczniu 2019 roku odbędzie się kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jednym z elementów 3. ŚFN ma być strefa OFF Science i odbywający się w niej Przegląd Garażowych Wynalazków, który okazał się istotnym rozszerzeniem formuły ubiegłorocznego festiwalu.

Inauguracja programu „Uniwersytet Najlepszych”

24 października 2018 r. o godzinie 11.30 w auli im. Kazimierza Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12) odbędzie się uroczysta inauguracja programu „Uniwersytet Najlepszych”. Projekt w ma na celu rozwijanie zainteresowań najzdolniejszych mieszkańców Katowic, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pokazanie im bogatej oferty edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego oraz zachęcenie do podjęcia studiów w stolicy województwa śląskiego.

Gala „Śląskie Asy” 2018

27 września 2018 roku (czwartek)o godz. 13.00 w sali kinowej Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego UŚ (ul. św. Pawła 3, Katowice) odbędzie się uroczysta gala „Śląskie Asy” 2018, podczas której nagrodzeni zostaną najzdolniejsi uczniowie ze szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego – laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz konkursów na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim. W ten sposób Uczelnia pragnie wyróżnić młodych ludzi, którzy wykraczając poza podstawę programową podejmują dodatkowe wyzwania naukowe.

Salon Maturzystów 2018

Organizowany w szesnastu miastach Salon Maturzystów Perspektywy 2018 to miejsce spotkań kandydatów na studia z przedstawicielami uczelni oraz z reprezentantami Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Uczniowie mają okazję nie tylko zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi obowiązującymi na wybranych kierunkach studiów, ale również dowiedzieć się więcej o interesującej ich uczelni oraz zdobyć wszelkie informacje na temat matury.

51. inauguracja roku akademickiego

W poniedziałek 1 października 2018 roku Uniwersytet Śląski zainauguruje pięćdziesiąty pierwszy rok akademicki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych. JM Rektor oraz Senat Uniwersytetu Śląskiego zapraszają społeczność akademicką do udziału w uroczystości.

Wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję internetową na stronie: youtu.be/GT32kD_aCcE.

Klasa Uniwersytetu Śląskiego z nauką języka chińskiego – podpisanie trójstronnego porozumienia

W poniedziałek 3 września 2018 roku o godzinie 14.00 na Wydziale Nauk Społecznych, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach, odbędzie się podpisanie porozumienia pomiędzy szkołą a Uniwersytetem Śląskim i Miastem Katowice.

Uczniowie zainaugurują rok szkolny na Uniwersytecie Śląskim

We wrześniu Uniwersytet Śląski gościć będzie uczniów i nauczycieli czterech szkół ponadgimnazjalnych działających pod patronatem uczelni. Na Wydziale Nauk Społecznych, na Wydziale Nauk o Ziemi oraz w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych odbędą się uroczystości związane z inauguracją roku szkolnego 2018/2019.

„U-kierunkuj się!” – quiz dla kandydatów na studia magisterskie

Już od roku dostępny jest quiz, który pomaga kandydatom na studia I stopnia w podjęciu decyzji przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów. W tym roku uruchomiliśmy także quiz dla kandydatów na studia magisterskie, który na podstawie typu osobowości oraz zainteresowań kandydata pozwala na uzyskanie informacji na temat oferty edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego dopasowanej pod kątem indywidualnych predyspozycji.

„Śląskie na Śląskim FEST”

W sobotę 4 sierpnia 2018 roku o godz. 13.00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpocznie się rodzinny piknik pod hasłem „Śląskie na Śląskim FEST”. W programie wydarzenia, nad którym honorowy patronat objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, zaplanowano między innymi koncerty i mecz piłkarski, powstanie także strefa kibica. Podczas pikniku odbędzie się również „Rodzinna talentiada – mama, tata i ja na murawie Stadionu Śląskiego”, czyli turnieje, testy i inne atrakcje dla rodzin, dzieci oraz młodzieży przygotowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej.

Dodatkowy nabór na studia na rok akademicki 2018/2019

Uniwersytet Śląski prowadzi dodatkowy nabór na wybrane kierunki studiów. Zachęcamy kandydatów do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok akademicki 2018/2019. Szczegółowa lista kierunków i specjalności objętych drugim naborem dostępna jest na stronie internetowej: www.rekrutacja.us.edu.pl. Wykaz jest na bieżąco aktualizowany.

Śniadanie na trawie z Uniwersytetem Śląskim

7 lipca br. (sobota) w Parku Śląskim (Rosarium) od godziny 10.00 do 16.00 będzie miało miejsce wydarzenie pod hasłem „Śniadanie na trawie z Uniwersytetem Śląskim”. Jest to jedno z organizowanych przez Park Śląski sobotnich spotkań, w które tym razem włączy się również Uniwersytet Śląski, zamykając w ten sposób rekrutację w pierwszym naborze na studia na śląskiej wszechnicy na rok akademicki 2018/2019.

„Uniwersytet Najlepszych” – nowa inicjatywa edukacyjna

Od 1 do 8 lipca 2018 roku trwa rekrutacja do pierwszej edycji projektu „Uniwersytet Najlepszych”. Jest to nowa inicjatywa edukacyjna, której pomysłodawcami są Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice przy wsparciu Pałacu Młodzieży oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach.

Nabór do 3. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Rozpoczęły się przygotowania do 3. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbywać się będzie od 11 do 15 stycznia 2019 roku. Do prezentacji swoich pasji, zainteresowań naukowych oraz osiągnięć zaproszeni są nauczyciele akademiccy, pracownicy nauki, opiekunowie i członkowie kół naukowych, studenci i doktoranci. Wystawcy oraz prelegenci mogą zgłaszać udział w wydarzeniu za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.

Podsumowanie projektu „Uniwersyteckiego programu tutoringowego dla Mickiewicza”

18 czerwca 2018 r. o godz. 15.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się uroczyste podsumowanie rozpoczętego w marcu tego roku „Uniwersyteckiego programu tutoringowego dla Mickiewicza”. W spotkaniu wezmą udział: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor ds. kształcenia i studentów, dr Magdalena Ochwat – pełnomocnik rektora ds. promocji i współpracy ze szkołami, Katarzyna Piotrowska – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, uczniowie biorący udział w projekcie oraz ich tutorzy, pracownicy naukowi UŚ.

Nawiązanie współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach

W czwartek 14 czerwca 2018 roku o godz. 11.30 w siedzibie III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach podpisana zostanie umowa o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy szkołą a Uniwersytetem Śląskim. Ze strony uczelni dokument podpisze dr Michał Ludynia – asystent na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, natomiast szkołę reprezentować będzie dyrektor mgr Anita Iskierka.

Otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki

Mieszkańcy regionu śląsko-zagłębiowskiego już wkrótce będą mogli korzystać z Zagłębiowskiej Mediateki, w tym z nowych wypożyczalni, czytelni, multimediów, działu zbiorów regionalnych, dedykowanej dzieciom Krainy Nauki i Fantazji, Oranżerii Kulturalnej oraz dziedzińca z tarasem. Zbiory mediateki obejmują m.in. ponad: 200 tys. woluminów i 3 tys. audiobooków, 200 gier planszowych i elektronicznych, a także multimedialne urządzenia i zabawki dla dzieci, konsole do gier, książkomat oraz wrzutnię.

Druga edycja akcji „Studiuj w Katowicach”

W czerwcu 2018 roku rusza druga edycja akcji „Studiuj w Katowicach”. Kampania ma na celu pokazanie Katowic jako miasta akademickiego, posiadającego niezwykle różnorodną ofertę edukacyjną. Dzięki bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze komunikacyjnej, bogatej ofercie kulturalnej oraz niskim kosztom utrzymania miasto przyciąga młodych ludzi, dając im szansę na rozwój osobisty i zawodowy.

Kierunek UŚ! Rekrutacja na rok akademicki 2018/2019

Obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia Uniwersytet Śląski to uczelnia prowadząca studia na dwunastu wydziałach zlokalizowanych w czterech miastach województwa śląskiego: Kat

Koncert plenerowy z okazji jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego

Rok 2018 jest dla Uniwersytetu Śląskiego rokiem szczególnym – 8 czerwca śląska Alma Mater będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Jubileusz ten społeczność uniwersytecka świętuje bardzo hucznie: pierwszym akordem obchodów była uroczysta inauguracja 50. roku akademickiego, która 8 października 2017 roku odbyła się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a celebracja potrwa aż do końca roku bieżącego.

Chorzowski Piknik Naukowy

Chorzowski Piknik Naukowy to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Śląskiego oraz Miasta Chorzowa. Celem wydarzenia, które odbędzie się w piątek 25 maja 2018 roku w godz. od 16.00 do 22.30 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1A), będzie popularyzacja nauki.

Festiwal Nauki w Chrzanowie

12 maja 2018 roku w Chrzanowie odbędzie się Festiwal Nauki, podczas którego pracownicy Działu Promocji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawią ofertę edukacyjną uczelni na rok akademicki 2018/2019. Do poznawania fascynującego świata przyrody uczestników zachęcać będą członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Faunatycy”. Opowiedzą, w jaki sposób można rozwinąć swoje zainteresowania, będąc członkiem koła naukowego, zaprezentują także kilka niecodziennych okazów i preparatów.

Akcja „Jeszcze tylko matura i na UŚ!”

Już niedługo uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zdawać będą egzaminy maturalne. Jak co roku Uniwersytet Śląski będzie ich wspierać.

Projekt pn. „Uniwersytecki program tutoringowy dla Mickiewicza”

„Uniwersytecki program tutoringowy dla Mickiewicza” to pilotażowy, bezpłatny projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego adresowany do najlepszych uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im.

Zakończenie roku szkolnego X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach

W piątek 27 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul.

Noc Naukowców z Uniwersytetem Śląskim

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz studenci działający w kołach naukowych poprowadzą dla uczniów Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie wykłady, warsztaty i pokazy naukowe.

III Dzień Akademicki w Koperniku

W środę 18 kwietnia 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w  Będzinie odbędzie się III Dzień Akademicki w Koperniku.

III spotkanie w ramach projektu „Katowice – bo warto”

We wtorek 17 kwietnia 2018 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach odbędzie się trzecie spotkanie w ramach projektu pn. „Katowice – bo warto”, który ma na celu zachęcenie młodzieży do mieszkania i studiowania w Katowicach. Przedsięwzięcie pomyślane zostało jako dyskusje na temat perspektyw pracy, mieszkania, zarobków czy możliwości rozwoju.

Dzień Kariery w X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach

10 kwietnia 2018 roku odbędzie się po raz trzeci organizowany przez X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach Dzień Kariery. Adresowane do uczniów klas maturalnych wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30. Spotkanie stanie się okazją do przedstawienia przez uczelnie w formie krótkiej prezentacji swojej oferty dydaktycznej.

Skróty